Šalikėlio vėlimas

Darbo priemonės:

Merinosų vilna 80 g.

Didelis frotinis rankšluostis

Burbulinės plėvelės maždaug 1m x 1m

Dieninės užuolaidos maždaug 1m x 1m

Šepečio kotas apie 1m ilgio

Ūkinis muilas

Dvi gumytės juostelės iki 30 cm

 

Pirmiausia pasitiesiame rankšluostį. Tuomet ant rankšluosčio dedame burbulinę plėvelę burbuliukais į viršų. Pusė plėvelės lai būna ant rankšluosčio, o kitą pusę paliekame laisvai kaboti nuo stalo.

 

mk-salikelis-008

 

Vilnos dėliojimas

 

Išsirenkame spalvas, apgalvojame, kokia norėtume, kad būtų mūsų šalikėlio spalvinė gama. Ir galima pradėti dėlioti vilną.

 

1. Imame po pluoštelį iki 10 cm vilnos, pakedename ją, kad būtų puresnė. Dėliojame maždaug 20-30 cm pločio ir 50-60 cm ilgio juostą. Vilną dėliojame pluošteliais tolygiai, kad neprasišviestų, nebūtų tarpelių. Jei bus kažkur per plonai, vėliau veliant gali atsirasti skylės. Gaunasi stačiakampio formos ruošinys.

mk-salikelis-005

2. Dabar imame vilnos pluoštelius ir juos dėliojame lygiai taip pat tolygiai aplink stačiakampį. Vieni vilnos pluošteliai gali būti ilgesni, kiti trumpesni, taip gausis netolygus ovalas ir bus įdomesnė šalikėlio forma.

mk-salikelis-020 mksalikelis-jurgos

 3. Labai plonai išdėliojami vilnos pluošteliai per patį vidurį.

Taigi baigėme išdėlioti vilną ir galime pereiti prie kito etapo – vilnos drėkinimo ir muilinimo.

Vilnos drėkinimas ir muilinimas

Ant vilnos ruošinio viršaus uždedame užuolaidą. Tuomet laistome viską šiltu vandeniu, kad vilna gerai sudrėktų. Išsimuiliname rankas su ūkiniu muilu ir švelniai braukiame per užuolaidą. Taip atsargiai su ūkiniu muilu išmuiliname visą vilnos ruošinį. Pabaigoje užlenkiame laisvai kabojusią burbulinę plėvelę, taip kad po ja pasislėptų visas vilnos ruošinys.

 Vėlimas

Imame šepečio kotą ir burbulinę plėvelę su vilna viduje stipriai susukame, ant galų užrišame gumytes, kad kočiojant tvirtai laikytųsi. Pradžioje 10 kartų kočiojame labai švelniai, o paskui vis stipriau ir stipriau iki 100 kartų. Po to išsukame, atsargiai nuimame užuolaidą, išlyginame raukšles, sulaistome šiltu vandeniu. Dabar jau be užuolaidos (daugiau mums jos nebereikės) susukti iš kito galo nei prieš tai ir toliau kočioti 100 kartų. Nepamiršti užsidėti gumyčių.

 mk-salikelis-049 mk-salikelis-051 mk-salikelis-053 

Išsukame vilną, išlyginame ir labai švelniai ištampome kraštus, kad susiformuotų tokios kaip  bangelės. Tampome atsargiai, kad nepadarytume skylių. Jau mūsų vilnos ruošinys tampa panašus į šalikėlį.

Dabar susukame skersai, nebijokime susukti visų tų bangelių, jos tikrai nedings. Vėl kočiojame iki 100 kartų. Išvyniojame, patampome, bangelių  darosi vis daugiau ir jos darosi didesnės. Pamuiliname, jai reikia, sudrėkiname ir suvynioję skersai jau iš kito galo, vėl kočiojame.

mk-salikelis-0602

Dar kartą išsukę, šalikėlį pamerkiame į karštą vandenį, pagniaužome jį tarp rankų. Patampome kraštus, palyginame bangeles. Ir vėl dedame ant burbulinės plėvelės, muiliname, užlenkiame plėvelę, susukame ir kočiojame nuo pradžių. Vėl veliame ratu t.y. išilgai iš vienos pusės, paskui iš kitos, skersai iš vienos ir kitos pusės. Po kiekvieno kočiojimo vis patampome savo šalikėlį, o tarp kočiojimų vėl kelis kartus galima šalikėlį pamerkti į karštą vandenį, taip geriau susivels.

Darbas jau artėja į pabaigą. Mūsų šalikėlis jau turėtų būti beveik susivėlęs. Pasiimame bambukinį kilimėlį ir dar keletą kartų pakočiojame su juo. Šalikėlį gerai išplauname, nusausiname ir gražiai išlyginę bei ištampę bangeles patiesiame ant sauso rankšluosčio džiūti. Galima šalikėlį išskalauti vandenyje su trupučiu actu, tuomet jis bus švelnesnis.

Šalikėlį galima dekoruoti: išsiuvinėti biseriu ar papuošti suvelta gėle. Gėlės vėlimo principas yra lygiai toks pat kaip ir šalikėlio, tik reikia išsidėlioti vilną žiedo forma.

salikeliai3

Kad šalikėlis geriau laikytųsi ant kaklo, galima suvelti ir prie jo pritvirtinti dvi virveles. Virvelę veliame taip: suformuojame iš vilnos iki 40 cm ilgio ir per du pirštus pločio virvelę, dedame dalį jos ant bambukinio kilimėlio, sudrėkiname, pamuiliname, užlenkiame kilimėlį ir kočiojame kol susivels, po to patraukiame virvelę ir vėl veliame, ir taip kol susivels visa virvelė. Kai patrauki virvelę už kraštų ir ji nesitampo, vadinasi virvelė jau gerai susivėlė. Analogiškai suveliame antrą virvelę. Išplauname jas ir paliekame džiūti.

 

salikelio-raistelis

Kai gėlytė ir virvelės sausos, prisiūname jas prie šalikėlio sau patogioje vietoje. Na štai dabar darbas jau tikrai visiškai baigtas. Pasipuošusios savo šalikėliais Jūs atrodysite pačios gražiausios ir  žaviausios.

salikeliai11 salikeliai21

Sėkmės šiame tikrai nelengvame darbe!